אביזרי BT

אביזרי BT מספקים לנו את החופש לשוחח ולשמוע מוזיקה ללא ידיים ברחוב, במשרד, במכונית ואפילו ברכיבה על הקטנוע. לרשותכם עומדות אוזניות /דיבוריות  בתצורות שונות, אוזניות סטריאופוניות, ומגוון דיבוריות קבועות או ניידות לרכב. במדריך זה נפרט, נסביר ונדריך כיצד לבחור אביזר BT שיתאים לכם בול לאוזן

סוגי אוזניות BT

ישנן מספר תצורות של אוזניות Bluetooth.

אוזנייה / דיבורית חיצונית ( Over Ear)
הצורה הפופולארית ביותר של אוזניות כוללת יחידה אחת שמורכבת ממשדר/מקלט, מיקרופון ומקשי התפעול, והיא 'מולבשת' על האוזן, ברבים מהדגמים בסיוע קשת החובקת את האוזן ומסייעת להצמיד את המכשיר טוב יותר. בדרך כלל אוזניה זו ניתן להצמיד לאוזן ימין או שמאל, לפי בחירת המשתמש.

אוזנית כפתור פנימית  (In Ear)
ישנו סוג נוסף של אוזניות BT; כאן, האוזניה קומפקטית מאד ופשוט מוחדרת לתעלת האוזן, ומשקלה הקל מונע ממנה ליפול. היא פחות פופולרית, כי לא כולם נהנים מהתחושה של גוף זר שפולש להם לאוזן…

אוזנית תפס
הביצוע קצת שונה: המכשיר שכולל משדר/מקלט וגם מקשי הפעלה נצמד לדש הבגד באמצעות תפס קפיצי, ומשם יוצאת האוזניה באמצעות חוט, ומוחדרת לאוזן.

אוזניה/דיבורית אישית לאופנוענים
סוג נוסף של אוזניות BT מיועד לאופנוענים, ומאפשר להם לשוחח ללא ידיים במהלך הרכיבה. אוזניות אלה מיועדות לקסדות סגורות או פתוחות, מתחברות לקסדה באמצעות תפס מיוחד, ואת אביזרי השמע מחדירים לתוך הקסדה, מתחת לריפוד. הערכה כוללת מיקרופון גמיש שמאפשר להתאימו לפה, ודגמים משוכללים כוללים גם שליטה מהכידון, ואפילו מציעים שמיעת רדיו FM.

אוזניה סטריאופונית
בשנים האחרונות נמכרות אוזניותBT סטריאופוניות בתקן טכנולוגי הנקרא A2DP. המשמעות היא שניתן ליהנות ממוזיקה בשתי האוזניים, במידה והטלפון המשדר את המוזיקה באופן אלחוטי אכן תומך בטכנולוגיה – ויותר ויותר דגמים תומכים בה. אוזניות אחדות גם נמכרות עם מתאם A2DP מיוחד שמאפשר להכניסו לשקע 3.5 מ"מ רגיל של אוזניות, ולהפוך כל מכשיר סלולרי או מוזיקלי לאחד שתומך בטכנולוגיה זו. רבות מהאוזניות הללו מעוצבות בצורה ספורטיבית וססגונית, והן קלות מאד להרכבה, ואידיאליות למי שאוהב לבצע הליכה או ריצה. טיפ: תוכלו להתאים אוזניות כאלה הכוללות מתאם, לטלוויזיה בחדר השינה, וכך למנוע הפרעה לבן הזוג.  אגב, בשוק נמכרים דגמים בודדים שהם היברידיים, כלומר המדובר באוזנית מונו רגילה, שבהתאם לצורך מתחברת אליה אוזניה נוספת, וכך היא הופכת לאוזניה סטריאופונית לכל דבר ועניין.

משקפי שמש Bluetooth
תצורה נוספת ייחודית של אוזניות למעשה הופכת משקפי שמש לאמצעי שמע לשיחות טלפון, ולעיתים גם לקובצי מוזיקה, אם המדובר באוזניות BT סטריאופוניות.חזרה

נוחות בשימוש

הרכבה והסרה
העדיפו תמיד אוזניה שניתן להניח על האוזן וגם להסירה באמצעות יד אחת. בדקו אם כפתורי התפעול נוחים לשימוש: קבלת וניתוק שיחה, מקשי כיוון עוצמת השמע.
בדקו גם שנוריות החיווי ברורות להבנה.

גודל ומשקל
התאימו את גודל האוזניה למבנה האוזן ולפנים שלכם. אוזניות קטנות מדי עלולות להיות קשות לתפעול, בדקו שהאצבעות שלכם מצליחות למצוא היכן ללחוץ. משקלן של אוזניות BT נמדד בגרמים, וכאן, כמה שפחות הרי זה משובח. אוזניות שוקלות בדרך כלל בין 7.5 ל-20 גרם (הכוונה לאוזניות מונו, משקלן של הסטריאופוניות גדול יותר).

מפרט טכני

טווח קליטה
כל אוזניות ה-BT פועלות בטווח תדרים של 2.4GHz. אבל, טווח הקליטה של האוזניה, או המרחק המרבי בינה ובין הטלפון הסלולרי, תלוי באיזה תקן מדויק היא משתמשת. ככל שהגרסה חדשה יותר ( Version), הרי שהיא מאפשרת איכות ומהירות שידור טובה יותר. ובאשר לטווח השידור, שהוא הנתון היותר רלוונטי לרובכם: כעיקרון, Class2 הוא התקן הנפוץ, והוא מאפשר טווח שימוש של עד 10 מטרים. Class3 המשופר בהרבה, מציע טווח שימוש של עד 100 מטר.

איכות השמע
אם התגברתם על שלב ההתרשמות מהעיצוב, מההתאמה לאוזן שלכם ומהתפעול, מגיע אחד השלבים החשובים בבדיקה: איכות השמע. בסופו של דבר, מה תועיל אוזניה משוכללת אם איכות השמע שהיא מפיקה אינה מרשימה? בדקו שההשיחות אינן מפיקות צליל צורמני / מתכתי, ושאתם מצליחים לשמוע ולא פחות מכך שומעים אתכם היטב ובעוצמה טובה, בכל מצב. מכיוון שאוזניית BT אמורה לתפקד בכל מקום ובכל מצב, בדקו שהיא מצליחה להתגבר על רעשי רקע. לשם כך, היא צריכה לכלול מנגנון סינון רעשים דיגיטלי מסוג DSP.

סוללה וזמן שימוש
אוזניות BT מצוידות בסוללה פנימית, וכיום רצוי שהיא תהיה מסוג ליתיום פולימר.
אוזניות BT ניתן להטעין באמצעות מטען ייעודי שנראה בצורתו כמו מטען לטלפון סלולרי, ולעיתים ניתן להטעין אותן באמצעות חיבור בכבל mini USB ישירות מהמחשב הביתי ו הנייד. דגמים יקרים יותר מצוידים בעריסת הטענה שולחנית נוחה.זמן דיבור של 5 שעות ומעלה, נחשב לטוב. זמן המתנה טוב עומד על 160 שעות ומעלה.  מומלץ כמובן לבחור אוזניה שמציעה זמן דיבור ארוך וזמן המתנה כמה שיותר ארוכים.

דיבוריות לרכב

ישנן מספר תצורות עיקריות של דיבוריות לרכב, רובן לא מחייב התקנה.

דיבורית ניידת המוצמדת בתפס
דיבורית פופולרית שמציעה תפעול פשוט וחיבור מהיר: מצמידים את התפס לסוכך השמש, בדרך כלל פותחים את זרוע המיקרופון, ואחרי שכבר 'זיווגנו' בין הדיבורית לטלפון, אפשר לשוחח. אחדות מהדיבוריות הללו כוללות גם צג קטן שמספק נתונים אודות השיחות שיצאו או שהתקבלו. יתרון מרכזי של הדיבורית הזו: אפשר להעבירה בקלות מרכב לרכב, כי היא אינה מותקנת באופן קבוע ברכב. דיבורית כזו נמכרת עם כבל הטענה באמצעות מצת הסיגריות שברכב. ישנו סוג נוסף, פחות נפוץ של דיבוריות ניידות המתחבר למצת הרכב. חסרונות: מרחק  המיקרופון מפיו של המשתמש. עוד תצורה, חדשה יחסית, היא דיבורית המותקנת בקלות על ההגה. היא כוללת מקשי תפעול, וגם צג מידע.

דיבורית BT בהתקנה מיוחדת
למי שמבקש נוחות מרבית ולא אכפת לו מקדיחה ומהתקנה של חיווט, ישנן דיבוריות יקרות ומפורטות יותר, שכוללות צג שניתן להרכיב בכל מקום מועדף על הדשבורד. חלקן מציעות הרכבה של כפתורי בחירה והפעלה במקומות שונים לפי נוחות הנהג, למשל ליד מוט הבלם הידני. דיבורית כזו מתאימה למי שנמצא הרבה בכביש, ויודע שכלי הרכב יהיה אצלו בשנים הקרובות. יתרון מרכזי הוא שברוב הדגמים, הדיבורית תמיד במצב טעינה.

דיבורית BT קבועה במראה
יש צרכנים שמבחינתם, הרכב צריך להיות מאובזר בכמה שפחות מכשירים. אז אם ניתן להפיק תועלת מהמראה ולהפוך אותה לדיבורית BT, מדוע לא? דיבוריות כאלה מחייבות התקנה, ולאחר שהחיווט הוטמע, היא מקבלת טעינה באופן מתמיד, וזה יתרון גדול: אין כאן מה לבדוק את זמן הדיבור או זמן ההמתנה. יתרון נוסף הוא היכולת להציג את מספר הטלפון של השיחה שהתקבלה, כמו גם שאר נתונים על גבי המראה עצמה – גם כך המראה מוצבת באופן בטיחותי אל מול פני הנהג.

דיבורית BT קבועה במערכת המולטימדיה
עד לפני שנה-שנתיים, דיבורית BT מובנית ברכב הייתה נחלתם של רכבי יוקרה בלבד. כיום, מערכות מולטימדיה רבות לרכב (מקוריות מהיצרן או בהתקנה מקומית) כוללות לצד ה'סחורה' הרגילה גם דיבורית BT המאפשרת לשמוע את השיחה באמצעות הרמקולים של הרכב, כך שלמעשה נוצרת דיבורית סלולרית לכל דבר.

מחיר ואחריות

מחיר
מחירי אוזניות Bluetooth מתחילים ב-49 שקל ועד 1,100 שקל
מחירי ערכות Bluetooth לרוכבי דו-גלגלי מתחילים ב-650 שקל ועד 1,200 שקל
מחירי אוזניות Bluetooth סטריאופוניות מתחילים ב-79 שקל ועד 800 שקל
מחירי דיבוריות Bluetooth לרכב מתחילים ב-90 שקל ועד 1,000 שקל

אחריות
משך האחריות הניתנת לרוב האוזניות / דיבוריות היא כשנה. דגמים זולים במיוחד מציעים לעיתים רק 6 חודשי אחריות.

שורה תחתונה
1.    בחרו אוזנייה לא רק לפי העיצוב, אלא לפי התאמתה לאוזן, ולפי מהירות הרכבתה והסרתה, וקלות השימוש בכפתורי התפעול.
2.    אחד המדדים החשובים והראשוניים הוא איכות השמע. השתדלו לבדוק זאת לפני הקנייה. הימנעו מאוזניה שמציעה צליל מתכתי או צורמני, או עצמת שמע נמוכה.
3.    טווח הקליטה תלוי בין השאר בתקן הטכנולוגי בו מצוידת האוזניה. ישנם דגמים שמתאימים לשימוש של עד 10 מטרים, וכאלו שטובים לשימוש עד 100 מטר.
4.    מומלץ לרכוש דיבורית ניידת לרכב שנתפסת בסוכך השמש, כך המיקרופון שלה קרוב מאד לפיו של המשתמש.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.